DSC_0052.jpg

Biyografi                         

Çağlayan Ünal Sümer

 

 

 

Profesör Çağlayan ÜNAL SÜMER

 

         Çağlayan ÜNAL SÜMER 1966 yılında Eskişehir’de doğdu.

         1978 yılında Hacettepe Üniversitesi, Ankara devlet Konservatuvarı’na girdi ve 1987 yılında “Üstün Yetenekli Öğrenciler” in yetiştirildiği “Özel Statü” den mezun oldu. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Sanat Uygulatıcısı olarak görev yapmaya başladı. 1992 yılında Yüksek Lisans ve 1996 yılında da Sanatta Yeterlik/Doktora diploması aldı.

         1989 da Macaristan’da yapılan “Pecs Music Camp” a katıldı.

         1990 da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde, Darius MILHAUD’un Viyolonsel Konçertosunu seslendirdi.

         1991 yılında Fransa’da yapılan “6. Festival International de Musique de Chambre d’Entrecasteaux” ya davet edildi ve İngiliz Viyolonsel virtüözü Robert COHEN’in Master Course unu tamamladı.

         1993 yılında Dışişleri Bakanlığınca Hırvatistan Zagreb’e gönderilerek ünlü piyanist 

Prof. Vladimir  KRPAN ile bir dizi resital verdi ve bir televizyon çekimi gerçekleştirdi. Bu etkinlikler sonrasında, olumlu eleştiriler ve konser davetleri aldı.

         1995 yılında Alman Besteci Paul HINDEMITH’in 100. Doğum Yılı nedeni ile Siemens Firması sponsorluğunda Türkiye ve Almanya’da, Bestecinin üç sonatının yer aldığı ve yedi konserden oluşan bir konser turnesi gerçekleştirdi. Bu konserlerden ilki olan Ankara Konseri’nin CD kaydı yapıldı.

         1998 yılının Nisan ayında Piyanist Can ÇOKER ile birlikte, Dışişleri Bakanlığı ve 

Kültür Bakanlığı’nın destekleri ile Tayvan Türk Ticaret Ofisi’nin davetlisi olarak Tayvan’da bir dizi resital, masterclass, workshop, ve bir radyo programı gerçekleştirdi.

         2002 yılında, Hırvat Piyanist Prof. Vladimir KRPAN ile birlikte, Türkiye’de ilk kez,

 L. van BEETHOVEN’in Piyano-Viyolonsel Sonatları’nın tümünün seslendirilişini gerçekleştirdi.

         2006 ve 2007 yıllarında Azerbaycan Bakü’de bir resital ve Bulgaristan’da Haskova Filarmoni Orkestrası eşliğinde solo konserler ve resitaler verdi. 

         2008 de, Dokuz Eylül Üniversitesi Senfoni Orkestrası eşliğinde, Arthur SULLIVAN’ın Viyolonsel Konçertosu’nun Türkiye’de ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.

 

      2014 Yılında Finlandiya'nın Oulu kentinde, Oulu Universitesi of Applied Sciences'te üç ay süre ile Bilimsel araştırma yaptı ve Misafir Öğretmen olarak dersler verdi.

      2016 yılında Yunanistan'ın Corfu Adasında Ionian Universitesi tarafından gerçekleştirilen, 5 ülkeden 8 viyolonsel profesörünün katıldığı ve geleneksel olarak tekrarlanacak olan 1. MEDITERRANEAN VIOLONCELLO CLASS MEETING'e katılarak ülkemizi temsil etti. 

         2017 şubat ayında Erasmus Ders verme Hareketliliği çerçevesinde İspanya-Valensiya'da, CONSERVATORIO SUPERIOR DE MÚSICA JOAQUÍN RODRIGO'da dersler verdi. 

http://revistadigital2.csmvalencia.es/masterclass-de-violonchelo-con-la-profesora-caglayan-unal-sumer-de-la-universidad-dokuz-eylul-en-turquia/

      2017 de İspanya'nın Madrid kentinde, Conservatorio de Música Adolfo Salazar, 2. MEDITERRANEAN VIOLONCELLO CLASS MEETING'e öğrencileri ile katıldı ve dersler verdi.

 

 https://mednet4music.weebly.com/med-violoncello-class.html

         2017 yılında Litvanya'nın Kaunas şehrinde yapılan IV. INTERNATIONAL CLASSICAL MUSIC COMPETITION, KAUNAS SONORUM da öğrencisi Arya Nur GÜNEŞ Mansiyon ödülü kazandı.

 

         2018 yılında  "II Concurso Internacional de Violoncellos LUTHIERS CLAR" viyolonsel yarışmasında jüri üyesi oldu ve aynı yarışmada öğrencisi Arya Nur GÜNEŞ kendi yaş kategorisinde 1. lik ödülü kazandı.

 

          "3rd Mediterranean Violoncello Class Meeting, 16-21st of July 2018
Conservatorio di Musica "Arrigo Boito" Parma/ Italy" https://mednet4music.weebly.com

5 ülkeden 8 öğretmen ve öğrencilerin bir araya geldiği etkinlikte dersler verdi.            

   

         4th Mediterranean Violoncello Class Meeting, 15-20 Temmuz 2019 tarihinde, Edirne, Türkiye, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarında gerçekleşmiştir.

 

        5TH MEDITERRANEAN VIOLONCELLO CLASS MEETING 2020,

University of Macedonia, Department of Music Science & Art
27 of July - 01 of August 2020 tarihinde Selanik Yunanistan'da yapılacaktır.

http://mednet4music.weebly.com

          Birçok resital ve konserin yanı sıra, çeşitli radyo ve televizyon programları gerçekleştiren Viyolonsel Sanatçısı Prof. Çağlayan ÜNAL SÜMER,  2001 yılına kadar Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Sanatçı Öğretim Elemanı olarak görev yapmıştır. Bu tarihten itibaren Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda 2005 yılında Doçent ve 2011 yılında da Profesör olarak görev yapmasının yanı sıra Orkestra eşliğinde konserler, resitaller ve çeşitli etkinlikler ile sanat ve eğitmenlik görevlerinin ardından 2018 yılı temmuz ayında DEÜ öğretim üyeliğinden emekli olarak sanat yaşamını serbest olarak sürdürmektedir.

         2018-2019 Akademik yılında İtalya'nın Parma kentinde, "Conservatorio di Musica Arrigo Boito" da viyolonsel dersleri verdi.

         Çağlayan Ünal Sümer, "Ionian University Department of Music Studies" de, misafir profesör olarak viyolonsel ve Oda Müziği dersleri vermektedir.  

https://music.ionio.gr/en/department/staff/unalsumer/

 

 Professor Caglayan UNAL SUMER

 

         Caglayan UNAL SUMER who was born in the year 1966 in Eskişehir, entered the Hacettepe University Ankara State Conservatory in the year 1978.  In the year 1987, she graduated from the Special Status in which the Superior Gifted Students were trained.

She started to work in Hacettepe University State Conservatory as an Art Instructor.  She received the Master’s Degree Diploma in the year 1992 and Ph.D. (Competence in Art Diploma) in the year 1996.    

         In the year 1989, she participated in the “Pecs Music Camp” held in Hungary.

         In the year 1990,  she played the Cello Concerto of Darius MILHAUD at the accompaniment of the Presidency Symphony Orchestra.

         In the year 1991,  she was invited to “6. Festival International de Musique de Chambre d’Entrecasteaux” organized in France and completed Master Course of Robert COHEN.

         By being sent to Croatia-Zagreb by Ministry of Foreign Affairs in the year 1993, she received positive critics and concert proposals at the consequence of a series of recitals she gave with the famous pianist Prof.Vladimir KRPAN and TV program.

         In the year 1995, she realized a concert tour constituted of seven concerts together with Mimesis Soloists in Turkey and Germany under the sponsorship of Siemens Company with occasion of the 100th Birth Anniversary of  the German Composer Paul HINDEMITH in which 3 sonatas of the composer were included inthe program and CD record of the Ankara Concert which was the first of these concerts were made.      

         On the month of April of the year 1998,  she realized a series of recitals, masterclass, worhshop and a radio program in Taiwan as an invitee of Taiwan Turkish Trade Office with support of Ministry of Foreign Affairs and Ministry of Culture.

         And in the year 2002 she performed of all of the Piano-Cello Sonatas of L.van BEETHOVEN together with the Croatian Pianist Prof. Vladimir KRPAN.

         In the year 2006 and 2007 she gave a recital and solo concert at the accompaniment of Haskova Philarmonic Orchestra in Bulgaria and a recital in Baku-Azerbaijan.       

         In the year 2008, she realized the first performance Cello Concerto of Arthur SULLIVAN at the accompaniment of Dokuz Eylül University Symphony Orchestra.

 

         In the year 2014 she went to Oulu University of Applied Sciences, Finland as a researcher and quest teacher for three months. 

     

        She participated with her cello class students to the 1ST MEDITERRANEAN VIOLONCELLO CLASS MEETING 2016 In Greece-Corfu Island.

         She gave lessons in Ispanya-Valencia, CONSERVATORIO SUPERIOR DE MÚSICA JOAQUÍN RODRIGO within the scope of Erasmus+. (2017)

http://revistadigital2.csmvalencia.es/masterclass-de-violonchelo-con-la-profesora-caglayan-unal-sumer-de-la-universidad-dokuz-eylul-en-turquia/

         She participated with her cello class students to the 2. MEDITERRANEAN VIOLONCELLO CLASS MEETING  in Spain-Madrid at 2017.

http://deepstringsacademy.weebly.com/teachers-2016.html

https://mednet4music.weebly.com/med-violoncello-class.html

     Professor Sumer's student Arya Nur GUNES won the Mention Diploma at IV. INTERNATIONAL CLASSICAL MUSIC COMPETITION, KAUNAS SONORUM 2017 Lithuania.

         In 2018, she became a jury member in the "II Concurso Internacional de Violoncellos LUTHIERS CLAR" violoncello competition and in the same competition her student Arya Nur GÜNEŞ won her 1st prize in her own age category.

         "3rd Mediterranean Violoncello Class Meeting, 16-21st of July 2018

Conservatorio di Musica "Arrigo Boito" Parma / Italy "https://mednet4music.weebly.com

8 teachers and students from 5 countries gave lectures on the gathering.

 

         4th Mediterranean Violoncello Class Meeting was held on 15-20 July 2019 at Trakya University State Conservatory Edirne, Turkey.

         5TH MEDITERRANEAN VIOLONCELLO CLASS MEETING 2020 will be held at

University of Macedonia, Department of Music Science & Art on
27 of July - 01 of August 2020
Thessaloniki / Greece

http://mednet4music.weebly.com

         The Cello Artists Professor Caglayan UNAL SUMER who has realized summer courses, various radio and TV programs besides the concerts she has given as a soloist at the accompaniment of various orchestras and many recitals until today, has also performed duty in Hacettepe University Ankara State Conservatory until the year 2001 as an Art Instructor and as of the date, she was continuing her duty in Dokuz Eylül University State Conservatory as a Faculty Member.

         Prof. Sumer retired from DEU in July 2018 and is continuing her artistic life freelance.

        

         In 2018-2019 Academic year, she gave cello lessons in "Conservatorio di Musica Arrigo Boito" in Parma, Italy.

         Caglayan Unal Sumer gives cello and chamber music lessons as a visiting professor at the "Ionian University Department of Music Studies". https://music.ionio.gr/en/department/staff/unalsumer/